کهف

حافظا عشق و صابری تا چند / ناله عاشقان خوش است بنال

به نام خدا

مسائل فردی چه فرقی با مسائل اجتماعی دارند؟


بحث پیرامون اصالت فرد یا اجتماع ملال آور شده است و هنوز هم درک درستی از تفاوت فرد و اجتماع وجود ندارد و کم نیست، مواردی که مسئله ای فردی را، اجتماعی می‌پندارند و مسئله اجتماعی را فردی!

اصولاَ حد فاصل مسائل فردی از اجتماعی، نوع و سنخ مسائل نیست بلکه دامنه بررسی مسئله است. مثلا هرگاه درباره لباس پوشیدن، غذا خوردن و عبادت کردن یک فرد صحبت می‌کنیم، مسئله فردی است اما هرگاه این مسئله را در مورد مردم و یا یک اجتماع بررسی کنیم، مسئله اجتماعی می‌شود.


احتمالا این سوال برایتان پیش می‌آید که بنا بر این استدلال، چه فرقی بین مسائل و احکام اجتماعی و فردی هست؟ اگر یکسانند پس چرا اسلام این دو را از هم جدا کرده؟ و اصلا چه فایده ای در جدا کردن این ها هست؟


بگذارید  با یک مثال ساده جواب این پرسش را بدهم. مثلا برای شخص شما اشکالی دارد که یک سال گوشت مرغ مصرف نکنید؟ به احتمال زیاد جواب شما منفی است. چون می‌توانید از گوشت های دیگر و از سبزیجات به جای آن استفاده کنید. از تک تک افراد جامعه این سوال را بپرسیم. احتمالا جز در موارد خاص، پاسخ همه یکسان خواهد بود. بسیار خوب، حالا می‌توان از این نظرسنجی به این نتیجه رسید که اگر یک سال گوشت مرغ در کشور نداشته باشیم اتفاق خاصی نمیافتد؟! جرئت دارید اعلام کنید که سه ماه در کشور مرغ پیدا نخواهد شد! بحران پیش می‌آید!!


چرا؟ چون جامعه حاصل جمع جبری افراد نیست. تاثیرات یک پدیده روی اجتماع، مساوی با جمع تاثیرات آن پدیده روی افراد آن اجتماع نیست. تاثیراتی که در بعد اجتماعی بروز می‌کند، در بعد فردی اصلا پیش نمی‌آید.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که برای اداره یک جامعه و رساندن آن به هدف مشخص، نیاز به علم اجتماع داریم.

سوالی که در متن بعدی پاسخ خواهم داد: آیا این علم، دینی و غیر دینی دارد؟ اگر جواب مثبت است چه فرقی دارند؟

ادامه دارد....موضوعات
پیوندها
  • در این بلوک محتوایی وجود ندارد.
جدیدترین مطالب

پربازدیدترین مطالب

پروردگارا به من آرامش ده ، تا بپذیرم آنچه را که نمی توانم تغییر دهم. دلیری ده ، تا تغییر دهم آنچه را که می توانم تغییر دهم. بینش ده ، تا تفاوت این دو را بدانم. مرا فهم ده ، تا متوقع نباشم دنیا و مردم آن مطابق میل من رفتار کنند.