کهف

حافظا عشق و صابری تا چند / ناله عاشقان خوش است بنال

در یادداشت اول، درباره تفاوت علم فردی و اجتماعی صحبت کردیم و تفاوت این دو را با یکدیگر مرور کردیم.

در یادداشت دوم درباره لزوم توجه ویژه به علم اجتماعی اسلامی، صحبت کردیم و گفتیم که ادامه حیات انقلاب اسلامی وابسته به تولید فقه اجتماعی است.

اینک میخواهم یک قدم دیگر رو به جلو بردارم و درباره ذات علم بنویسم.


آیا علم، دینی و غیر دینی دارد؟ همان علمی که همه ما در دانشگاه ها به دنبال آن هستیم، میتواند اسلامی باشد؟ شاید در نگاه اول بگویید که این حرف بی منطقی است! مگر پایه علم، تجربه نیست؟ پس تجربه نمیتواند اسلامی و غیر اسلامی داشته باشد!

 اما اشتباه میکنید.!


میخواهم با یک مثال جواب این سوال را بدهم. مثلا علم پزشکی را در نظر بگیرید، این علم تمام آنچه دارد را از تجربه به دست آورده است و جز تجربه کردن و آزمایش کردن و مشاهده کردن راهی برای اثبات ادعاهای خود ندارد. اما آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا در زمان پیامبر (ص) و ائمه (ع) توصیه ای درباره تاسیس آزمایشگاه وجود ندارد؟! چرا پیامبر(ص) به دانشمندان زمان خود نمیگوید که بروید آزمایش کنید و مشاهده کنید؟! (به این مسئله فکر کنید)


مثال دیگری میزنم: در باغ فین کاشان یک حوض وجود دارد که 160 فواره دارد. فواره های آن بدون نیاز به برق و پمپ کار میکرده اند. فواره های این حوض قادرند بدون استفاده از پمپ، رقص آب ایجاد کنند.! و نکته جالب این است که آب این حوض همواره در دمای 25 درجه ثابت بوده است و دبی آب هم 360 لیتر برثانیه بوده.! (بدون توجه به اینکه بارش چقدر است یا در چه فصلی قرار دارد!) دانشمندان امروزی برای اینکه مکانیزم این حوض را کشف کنند، روی آن را باز کردند تا به مشاهده و آزمایش بپردازند! اما هیچ چیزی داخل آن نبود! فقط کانال کشی بود! هیچ وقت نتوانستند به مکانیزم این فواره ها پی ببرند و حتی نتوانستد آن حوض را دوباره به حالت اولیه اش برگردانند! 


مثال دیگر گنبد سلطانیه است. این گنبد نزدیک 50 متر ارتفاع و 25 متر قطر دارد.(توجه کنید که ارتفاع مناره های مسجد دانشگاه تهران 28 متر است!) بنایی به این عظمت با امکانات آن زمان واقعا عجیب است. عجیبتر اینکه اندازه های این بنا بسیار دقیق هستند و اعداد، نشان میدهند که معمار این بنا، تسلط کاملی بر کار خود داشته است.


میدانید از بیان این مثال ها چه ادعایی میخواهم بکنم؟ میخواهم ادعا کنم که منشا علم فقط تجربه نیست. علم میتواند منشا دینی و ایمانی هم داشته باشد و کسب این علم منحصر در معصومین نیست.(توجه کنید که ادعا نمیکنم که تمام این مثال های گذشته و مثال های بعدی که خواهم گفت، منشا علمشان دینی بوده اما ادعا میکنم که منشائی غیر از تجربه داشته اند)

در یادداشت بعدی به معرفی نمونه هایی در زمان حال خواهم پرداخت و دقیق تر مشخص خواهم کرد که منظورم از علم نشات گرفته از دین و ایمان چیست؟!

العِلمُ نورٌ وضياءٌ يَقذِفُهُ اللهُ في قُلوبِ أولِيائِهِ...


موضوعات
پیوندها
  • در این بلوک محتوایی وجود ندارد.
جدیدترین مطالب

پربازدیدترین مطالب

پروردگارا به من آرامش ده ، تا بپذیرم آنچه را که نمی توانم تغییر دهم. دلیری ده ، تا تغییر دهم آنچه را که می توانم تغییر دهم. بینش ده ، تا تفاوت این دو را بدانم. مرا فهم ده ، تا متوقع نباشم دنیا و مردم آن مطابق میل من رفتار کنند.