کهف

حافظا عشق و صابری تا چند / ناله عاشقان خوش است بنال


طبق قولی که در یادداشت قبلی داده بودم، در این یادداشت قصد دارم نمونه‌ای از علم هایی که بر پایه تجربه نیستند را معرفی کنم: طب اسلامی

همان‌گونه که از عنوان طب اسلامی فهمیده می‌شود، طب اسلامی، طبی متکی به منابع دینی ازجمله آیات و روایات معصومین (ع) هست. رهبر انقلاب درباره طب اسلامی می‌فرمایند:

«طب اسلامی طبی مترقی بلکه مترقی‌ترین طب دنیاست. طبی که هرچند ریشه و سابقه‌ای طولانی به قدمت و عظمت اسلام دارد اما هنوز کاملاً شناخته‌شده نیست و در دسترس همگان قرار نگرفته است.»


شاید علت اصلی مطرح نشدن طب اسلامی به شکل کنونی که درصدد معرفی آن هستیم، این باشد که به‌صورت منسجم و با یک متد واحد تاکنون ارائه نشده است و تنها به‌صورت یک سری احادیث متفرق آن‌هم در مسائل بهداشتی و تغذیه‌ای مطرح و ارائه‌شده است اما با تلاشی که اخیراً توسط آیت‌الله عباس تبریزیان، پدر و بنیان‌گذار طب اسلامی صورت گرفته است، احادیث طبی، به‌صورت طبی منسجم و قابل‌ارائه و اتکا جهت رفع مشکلات و معضلات جسمی و درمان بیماری‌های مختلف، بلکه همه بیماری‌ها مطرح‌شده است.


نکته بسیار مهمی که باید متذکر شد این است که طب اسلامی طبی کاملاً متفاوت از طب سنتی ایرانی و طب جدید جهان است و کاملاً با متدی جدید و جداگانه به بررسی و درمان بیماری‌ها پرداخته است و درواقع از سرمایه اصلی علوم اسلامی که متد اجتهاد در متون و احادیث و روایات است بهره برده است. متد اجتهاد همان متدی است که پیش‌ازاین برای حل مسائل جدید در احکام و عقاید به کار گرفته می‌شد؛ به‌عبارت‌دیگر، تمام نسخه‌ها و تشخیص‌های این طب برپایِ احادیث و منابع اسلامی است (برخلاف علم پزشکی جدید) و ادعای آیت‌الله تبریزیان این است که هیچ بیماری وجود ندارد که با این طب قابل‌درمان نباشد! (حتی بیماری‌هایی که از دید طب جدید، صعب علاج محسوب می‌شوند)


در حال حاضر آقای تبریزیان در شهر قم مطب دارند و مشغول طبابت هستند و همچنین در حوزه علمیه به تدریس درس اجتهاد طب اسلامی مشغول هستند و شاگردان بسیاری تربیت‌کرده‌اند. (ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که ایشان به‌صورت رایگان بیماران را ویزیت می‌کنند و با ساده‌ترین درمان‌ها، حتی بیمار سرطانی هم شفا داده‌اند.)

در پایان متن توجه شمارا به یک نکته قرآنی جذب می‌کنم:

خداوند در آیه (نساء ۱۶۰) می‌فرماید: «پس به كيفر ستمي كه يهوديان روا داشتند و به سزاي آنكه بسياري از مردم را از راه خدا بازداشتند، چيزهاي پاکیزه‌ای را كه بر آنان حلال شده بود [مانند صيد ماهي و خوردنِ چربي و شير و گوشت حيوانات] حرام كرديم» می‌دانیم که پیِ گاو از چیزی‌هایی است که در شرع یهود حرام است. ولی در قرآن از آن به‌عنوان طیبات یادشده است. تعبیر طیبات یعنی چیزی که بسیار فایده دارد؛ اما امروزه فروختن پی گاو در تمام دنیا ممنوع است! و آن را بسیار مضر می‌دانند!

بابیان این مثال ساده قصد گفتن این نکته را داشتم که «ما باید به انتخاب بزرگی دست بزنیم و مسیر علم را تغییر دهیم»موضوعات
پیوندها
  • در این بلوک محتوایی وجود ندارد.
جدیدترین مطالب

پربازدیدترین مطالب

پروردگارا به من آرامش ده ، تا بپذیرم آنچه را که نمی توانم تغییر دهم. دلیری ده ، تا تغییر دهم آنچه را که می توانم تغییر دهم. بینش ده ، تا تفاوت این دو را بدانم. مرا فهم ده ، تا متوقع نباشم دنیا و مردم آن مطابق میل من رفتار کنند.